Microchip Technology PIC32MZ2048EFH064-250I/MR
PIC32MZ2048EFH064-250I/MR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MZ2048EFH064-250I/MR
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MZ2048EFH064-250I/MR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MZ
Package Tube
Product Status Active
Core Processor MIPS32® M-Class
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 250MHz
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 46
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.1V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number PIC32MZ2048EFH064
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 250MHz 2MB (2M x 8) FLASH 64-QFN (9x9)