Microchip Technology PIC32MX450F256LT-120/PF
PIC32MX450F256LT-120/PF
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MX450F256LT-120/PF
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MX450F256LT-120/PF(Kg)
Series PIC® 32MX
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 120MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 81
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 28x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Base Product Number PIC32MX450
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)