Microchip Technology PIC32MX360F256L-80V/PT
PIC32MX360F256L-80V/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MX360F256L-80V/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MX360F256L-80V/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MX
Package Tray
Product Status Active
Core Processor MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 85
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Base Product Number PIC32MX360
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC32MX360F256L80VPT
Standard Package 119
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)