Microchip Technology PIC32MX230F128HT-50I/PT
PIC32MX230F128HT-50I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MX230F128HT-50I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MX230F128HT-50I/PT(Kg)
Series PIC® 32MX
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 49
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 28x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC32MX230
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,200
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)