Microchip Technology PIC32MM0128GPM048-E/PT
PIC32MM0128GPM048-E/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MM0128GPM048-E/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MM0128GPM048-E/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MM
Package Tray
Product Status Active
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 38
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 17x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)