Microchip Technology PIC32MM0016GPL020T-I/SS
PIC32MM0016GPL020T-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32MM0016GPL020T-I/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32MM0016GPL020T-I/SS(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MM
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 11x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC32MM0016GPL020
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,600
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP