Microchip Technology PIC32CM6408MC00048T-I/U5B
PIC32CM6408MC00048T-I/U5B
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32CM6408MC00048T-I/U5B
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32CM6408MC00048T-I/U5B(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32CM
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 48MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
Number of I/O 38
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Base Product Number PIC32CM6408MC00048
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC32CM6408MC00048T-I/U5BTR
Standard Package 4,000
ARM® Cortex®-M0+ PIC® 32CM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7)