Microchip Technology PIC32CM1216MC00048-E/Y8X
PIC32CM1216MC00048-E/Y8X
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC32CM1216MC00048-E/Y8X
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC32CM1216MC00048-E/Y8X(Kg)
Details
Tags
Parameters
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 48MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
Number of I/O 38
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TQFP
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Base Product Number PIC32CM1216MC00048
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC32CM1216MC00048-E/Y8X
Standard Package 250
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 32CM
ARM® Cortex®-M0+ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32CM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)