Microchip Technology PIC24FJ64GP202T-I/SS
PIC24FJ64GP202T-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ64GP202T-I/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ64GP202T-I/SS(Kg)
Parameters
Other Names 150-PIC24FJ64GP202T-I/SSTR
Standard Package 2,100
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number PIC24FJ64
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
HTSUS 8542.31.0001
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SSOP