Microchip Technology PIC24FJ256GA106-E/MR
PIC24FJ256GA106-E/MR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ256GA106-E/MR
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ256GA106-E/MR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number PIC24FJ256GA106
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-VQFN (9x9)