Microchip Technology PIC24FJ16MC102T-I/SO
PIC24FJ16MC102T-I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ16MC102T-I/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ16MC102T-I/SO(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 16 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC24FJ16MC102
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,600
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SOIC