Microchip Technology PIC24FJ16GA002-I/SS
PIC24FJ16GA002-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ16GA002-I/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ16GA002-I/SS(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number PIC24FJ16GA002
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC24FJ16GA002ISS
Standard Package 47
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SSOP