Microchip Technology PIC24FJ128GC010-I/BG
PIC24FJ128GC010-I/BG
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ128GC010-I/BG
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ128GC010-I/BG(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tray
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 85
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 50x12b, 2x16b; D/A 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 121-TFBGA
Supplier Device Package 121-TFBGA (10x10)
Base Product Number PIC24FJ128GC010
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 184
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10)