Microchip Technology PIC24FJ128GB206-I/MR
PIC24FJ128GB206-I/MR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ128GB206-I/MR
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ128GB206-I/MR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tray
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number PIC24FJ128GB206
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC24FJ128GB206IMR
Standard Package 40
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-VQFN (9x9)