Microchip Technology PIC24FJ128GB202T-I/MM
PIC24FJ128GB202T-I/MM
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24FJ128GB202T-I/MM
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24FJ128GB202T-I/MM(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 9x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Base Product Number PIC24FJ128GB202
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,600
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6)