Microchip Technology PIC24F16KA304-E/MV
PIC24F16KA304-E/MV
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24F16KA304-E/MV
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24F16KA304-E/MV(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 39
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Base Product Number PIC24F16KA304
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 61
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)