Microchip Technology PIC24F04KL101-I/SO
PIC24F04KL101-I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC24F04KL101-I/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC24F04KL101-I/SO(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 4KB (1.375K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number PIC24F04KL101
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B1A
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC24F04KL101ISO
Standard Package 38
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 20-SOIC