Microchip Technology PIC18LF8620-I/PT
PIC18LF8620-I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18LF8620-I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18LF8620-I/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 68
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-TQFP
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Base Product Number PIC18LF8620
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18LF8620-I/PT-NDR
Standard Package 119
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)