Microchip Technology PIC18LF47K42-E/ML
PIC18LF47K42-E/ML
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18LF47K42-E/ML
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18LF47K42-E/ML(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Base Product Number PIC18LF47K42
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 45
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)