Microchip Technology PIC18LF4550-I/P
PIC18LF4550-I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18LF4550-I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18LF4550-I/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 48MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC18LF4550
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18LF4550IP
Standard Package 10
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP