Microchip Technology PIC18F86K90-E/PT
PIC18F86K90-E/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F86K90-E/PT
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F86K90-E/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-TQFP
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Base Product Number PIC18F86
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 119
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)