Microchip Technology PIC18F46Q83-I/PT
PIC18F46Q83-I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F46Q83-I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F46Q83-I/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F-Q83
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Other Names 150-PIC18F46Q83-I/PT
Standard Package 160
PIC PIC® 18F-Q83 Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)