Microchip Technology PIC18F46Q83-I/NHX
PIC18F46Q83-I/NHX
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F46Q83-I/NHX
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F46Q83-I/NHX(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F-Q83
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b SAR ; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-VQFN (5x5)
Base Product Number PIC18F46
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 150-PIC18F46Q83-I/NHX
Standard Package 73
PIC PIC® 18F-Q83 Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-VQFN (5x5)