Microchip Technology PIC18F46Q43-E/MP
PIC18F46Q43-E/MP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F46Q43-E/MP
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F46Q43-E/MP(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-QFN (5x5)
Base Product Number PIC18F46
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC18F46Q43-E/MP
Standard Package 73
PIC PIC® XLP™ 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-QFN (5x5)