Microchip Technology PIC18F46K20-I/ML
PIC18F46K20-I/ML
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F46K20-I/ML
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F46K20-I/ML(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 14x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Base Product Number PIC18F46
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F46K20IML
Standard Package 45
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)