Microchip Technology PIC18F4680-H/ML
PIC18F4680-H/ML
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F4680-H/ML
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F4680-H/ML(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Base Product Number PIC18F4680
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A001A2A
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 45
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)