Microchip Technology PIC18F45K80-I/PT
PIC18F45K80-I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F45K80-I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F45K80-I/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC18F45
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F45K80IPT
Standard Package 160
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)