Microchip Technology PIC18F45K50T-I/PT
PIC18F45K50T-I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F45K50T-I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F45K50T-I/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 48MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 25x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC18F45
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,200
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)