Microchip Technology PIC18F4510-I/P
PIC18F4510-I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F4510-I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F4510-I/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC18F4510
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP