Microchip Technology PIC18F43K20-I/MV
PIC18F43K20-I/MV
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F43K20-I/MV
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F43K20-I/MV(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 14x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Base Product Number PIC18F43
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F43K20IMV
Standard Package 73
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-UQFN (5x5)