Microchip Technology PIC18F27Q83-E/5N
PIC18F27Q83-E/5N
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F27Q83-E/5N
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F27Q83-E/5N(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 12.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (6x6)
Base Product Number PIC18F27
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 150-PIC18F27Q83-E/5N
Standard Package 61
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-VQFN (6x6)