Microchip Technology PIC18F26Q71-E/STX
PIC18F26Q71-E/STX
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F26Q71-E/STX
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F26Q71-E/STX(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity FIFO, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 26
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Other Names 150-PIC18F26Q71-E/STX
Standard Package 91
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)