Microchip Technology PIC18F25Q10-E/SP
PIC18F25Q10-E/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F25Q10-E/SP
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F25Q10-E/SP(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC18F25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC18F25Q10-E/SP
Standard Package 15
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SPDIP