Microchip Technology PIC18F25K80-E/MM
PIC18F25K80-E/MM
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F25K80-E/MM
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F25K80-E/MM(Kg)
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Base Product Number PIC18F25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 61
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-QFN-S (6x6)