Microchip Technology PIC18F24K20-E/ML
PIC18F24K20-E/ML
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F24K20-E/ML
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F24K20-E/ML(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Core Size 8-Bit
Speed 48MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Base Product Number PIC18F24
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F24K20EML
Standard Package 61
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)