Microchip Technology PIC18F2320T-I/SO
PIC18F2320T-I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F2320T-I/SO
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F2320T-I/SO(Kg)
Details
Tags
Parameters
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC18F2320
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F2320T-I/SO-NDR
Standard Package 1,600
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SOIC