Microchip Technology PIC18F1330-E/P
PIC18F1330-E/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F1330-E/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F1330-E/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 18-PDIP
Base Product Number PIC18F1330
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 25
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-PDIP