Microchip Technology PIC18F05Q41T-I/ST
PIC18F05Q41T-I/ST
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC18F05Q41T-I/ST
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC18F05Q41T-I/ST(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number PIC18F05Q41
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC18F05Q41T-I/STTR
Standard Package 2,500
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 14-TSSOP