Microchip Technology PIC17C756A-33/PT
PIC17C756A-33/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC17C756A-33/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC17C756A-33/PT(Kg)
Series PIC® 17C
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 33MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 50
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC17C756
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC17C756A-33/PT-NDR
Standard Package 160
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 64-TQFP (10x10)