Microchip Technology PIC17C44-33I/P
PIC17C44-33I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC17C44-33I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC17C44-33I/P(Kg)
Series PIC® 17C
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 33MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC17C44
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC17C44-33I/P-NDR
Standard Package 10
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 40-PDIP