Microchip Technology PIC17C44-25/PQ
PIC17C44-25/PQ
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC17C44-25/PQ
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC17C44-25/PQ(Kg)
Parameters
Package / Case 44-QFP
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Base Product Number PIC17C44
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 96
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 17C
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-MQFP (10x10)