Microchip Technology PIC17C43-33/L
PIC17C43-33/L
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC17C43-33/L
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC17C43-33/L(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 17C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 33MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number PIC17C43
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC17C43-33/L-NDR
Standard Package 27
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)