Microchip Technology PIC16LF84-04I/SO
PIC16LF84-04I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16LF84-04I/SO
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16LF84-04I/SO(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number PIC16LF84
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 42
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC