Microchip Technology PIC16LF1829T-I/SS
PIC16LF1829T-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16LF1829T-I/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16LF1829T-I/SS(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC16LF1829
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,600
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP