Microchip Technology PIC16LF1778-I/MX
PIC16LF1778-I/MX
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16LF1778-I/MX
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16LF1778-I/MX(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-UQFN (6x6)
Base Product Number PIC16LF1778
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 61
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (6x6)