Microchip Technology PIC16F819-I/PTSL
PIC16F819-I/PTSL
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F819-I/PTSL
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F819-I/PTSL(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 18-PDIP
Base Product Number PIC16F819
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16F819-I/PTSL-NDR
Standard Package 25
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-PDIP