Microchip Technology PIC16F73-E/SS
PIC16F73-E/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F73-E/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F73-E/SS(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number PIC16F73
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 47
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP