Microchip Technology PIC16F727-I/P
PIC16F727-I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F727-I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F727-I/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 14x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC16F727
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP