Microchip Technology PIC16F716-I/ML
PIC16F716-I/ML
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F716-I/ML
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F716-I/ML(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Base Product Number PIC16F716
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 61
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)