Microchip Technology PIC16F636T-I/SL
PIC16F636T-I/SL
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F636T-I/SL
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F636T-I/SL(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number PIC16F636
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,600
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC